rejestracja logowanie
Delta Optical
Podział
Zapraszamy do kontaktu na infolini─Ö: (25) 786-05-20
Podział

FAQ - Bli┼čej nieba

1. Czy przez teleskop wida─ç kolorowe obrazy?
W ograniczonym stopniu. Jedynie najja┬ťniejsze obiekty takie jak planety i jasne gwiazdy wykazuj┼ą wyra┬čn┼ą kolorystyk─Ö. Obiekty mg┼éawicowe widoczne s┼ą w odcieniach szaro┬ťci. Wi┼ą┼če si─Ö to z w┼éasno┬ťciami komórek siatkówki ludzkiego oka. Komórki najbardziej czu┼ée na ┬ťwiat┼éo (pr─Öciki) s┼ą niewra┼čliwe na barwy, dopiero przy do┬ť─ç silnym o┬ťwietleniu uaktywniaj┼ą si─Ö tzw. czopki odpowiedzialne za widzenie barw. St┼ąd przyk┼éadowo Mars w teleskopie b─Ödzie wyra┬čnie pomara┼äczowy natomiast s┼éynna M42 która na zdj─Öciach ujawnia wspania┼ée barwy w teleskopie widoczna jest jako szary subtelny obiekt. Jak mówi przys┼éowie - w nocy wszystkie koty s┼ą szare :)

2. Jakie jest maksymalne powi─Ökszenie mojego teleskopu?
Powi─Ökszenie maksymalne to najwi─Öksze powi─Ökszenie przynosz┼ące widoczny wzrost ilo┬ťci obserwowanych szczegó┼éów i nie powoduj┼ące znacz┼ącej straty jako┬ťci obserwowanego obrazu. Jest to warto┬ť─ç w pewnym stopniu umowna, przyjmuje si─Ö ┼če jest to dwukrotno┬ť─ç apertury teleskopu wyra┼čonej w milimetrach. Przyk┼éadowo maksymalne powi─Ökszenie teleskopu o ┬ťrednicy 120mm to 240x. Praktyka pokazuje ┼če nie zawsze jest to do ko┼äca prawda, przy krótkoogniskowych teleskopach zwierciadlanych bezpieczniej jest przyj┼ą─ç czynnik x 1.5, przy teleskopach apochromatycznych mo┼čna u┼čywa─ç powi─Ökszenia przekraczaj┼ącego 2x ┬ťrednic─Ö obiektywu. Powi─Ökszenie maksymalne nie oznacza maksymalnego powi─Ökszenia jakiego mo┼čna u┼čy─ç w praktyce danej nocy, powi─Ökszenia nale┼čy dostosowywa─ç do stanu atmosfery.

3. Teleskop w supermarkecie jest tańszy a powiększa 525 razy....dlaczego?
W przypadku najta┼äszego sprz─Ötu cz─Östo mo┼čna spotka─ç si─Ö z doborem akcesoriów optycznych niezgodnym z wszelkimi zasadami spotykanymi w astronomii obserwacyjnej. Teleskopy te rzeczywi┬ťcie daj┼ą bardzo wysokie powi─Ökszenia, jako┬ť─ç obrazu jest jednak nieakceptowalna. Warto pami─Öta─ç ┼če niewielki refraktor o ┬ťrednicy 50mm mo┼če dawa─ç powi─Ökszenia najwy┼čej 100x.

4. Co to jest powi─Ökszenie minimalne?
Jest to powi─Ökszenie daj┼ące maksymaln┼ą jasno┬ť─ç obrazu w teleskopie, zarazem minimalne powi─Ökszenie przy którym ca┼ée ┬ťwiat┼éo wpada do ┬črenicy ludzkiego oka. Minimalne powi─Ökszenie wyznaczamy dziel┼ąc ┬ťrednic─Ö zwierciad┼éa przez ┬ťrednic─Ö ┬črenicy ludzkiego oka. Dobrym przybli┼čeniem jest dzielenie tej ┬ťrednicy przez 6. Przyk┼éadowo teleskop 120mm ma minimalne powi─Ökszenie równe 120/6 czyli 20x.

5. Jak obliczy─ç powi─Ökszenie teleskopu?
Powi─Ökszenie teleskopu wyliczamy dziel┼ąc ogniskow┼ą teleskopu przez ogniskow┼ą okularu. Przyk┼éadowo dysponuj┼ąc teleskopem o ogniskowej 500mm i okularem 25mm dostajemy powi─Ökszenie 20x.

6. Jaki teleskop wybrać dla małego dziecka?
Teleskop dla pocz┼ątkuj┼ącego m┼éodego obserwatora musi by─ç urz┼ądzeniem niek┼éopotliwym w obs┼éudze, daj┼ącym obrazy przyzwoitej jako┬ťci. Najlepiej sprawdzi si─Ö niewielki refraktor na monta┼ču azymutalnym - lekki, ┼éatwy do przenoszenia, wa┼č┼ący kilka kilogramów. Celowanie w obiekt przy u┼čyciu refraktora jest prostsze ni┼č celowanie przy u┼čyciu teleskopu zwierciadlanego. Nawet najta┼äsze modele, (takie jak SkyWatchery 705AZ2) pozwalaj┼ą bez problemu obserwowa─ç kratery na ksi─Ö┼čycu, pier┬ťcienie saturna czy te┼č jasne galaktyki i gromady gwiazdowe.

7. Jaki teleskop oferuje najlepszy stosunek jako┬ťci obrazu do ceny?
Je┼čeli potrzebujemy teleskopu który ma nam dostarczy─ç pi─Öknych widoków za niewielkie pieni┼ądze to warto zainwestowa─ç w teleskop na monta┼ču Dobsona. Teleskopu tego typu maj┼ą bardzo uproszczon┼ą konstrukcj─Ö mechaniczn┼ą, w to miejsce jednak otrzymujemy zwykle bardzo dobr┼ą optyk─Ö. Bez wi─Ökszych inwestycji mo┼čna zdoby─ç teleskop o ┬ťrednicy 20cm lub nawet wi─Ökszy, pokazuj┼ący bez problemu szczegó┼éy znanych obiektów mg┼éawicowych. Dla osób obserwuj┼ących dla czystej przyjemno┬ťci to idealny wybór. Osoby zainteresowane astrofotografi┼ą powinny jednak wybra─ç sprz─Öt na monta┼ču paralaktycznym.

8. Czy do teleskopu mo┼čna pod┼é┼ączy─ç aparat fotograficzny?
Tak, do wi─Ökszo┬ťci oferowanych przez nas teleskopów mo┼čna pod┼é┼ącza─ç aparaty fotograficzne. W bezproblemowy sposób teleskopy mo┼čna ┼é┼ączy─ç z lustrzankami ró┼čnych typów (kupuj┼ąc odpowiedni T-Ring), ma┼ée aparaty kompaktowe mo┼čna ┼é┼ączy─ç przy u┼čyciu adapterów mocowanych na okular (np. Baader Microstage). Problemy wyst─Öpuj┼ą z du┼čymi aparatami kompaktowymi (okre┬ťlanymi jako superzoomy) które zwykle nie mieszcz┼ą si─Ö do adapterów a przez swoj┼ą znaczn┼ą mas─Ö stwarzaj┼ą dodatkowe problemy ze stabilno┬ťci┼ą.

9. Co to jest T-Ring?
T-Ring to pier┬ťcie┼ä pozwalaj┼ący pod┼é┼ączy─ç lustrzank─Ö do teleskopu. Z jednej strony zako┼äczony mocowaniem charakterystycznym dla danego aparatu, z drugiej wyposa┼čony w typowy dla teleskopów gwint M42 x 0.75 (zwany te┼č gwintem T-2). T-Ringi wykonywane s┼ą w wersjach dla ró┼čnych aparatów, istniej┼ą T-Ringi do Canona, Nikona,Pentaxów K oraz S, do Minolty/Sony jak te┼č do Olympusów.

10. Co to jest monta┼č azymutalny?
Monta┼č azymutalny jest to sposób zawieszenia teleskopu przy którym tuba optyczna obracana jest w pionie i w poziomie (w osi azymutu i wysoko┬ťci). Jest to rozwi┼ązanie bardzo wygodne przy obserwacjach krajobrazu, do┬ť─ç ekonomiczne a zarazem wytrzyma┼ée, bezawaryjne. Teleskop na monta┼ču azymutalnych obs┼éugiwany jest w prosty, intuicyjny sposób.

11. Co to jest monta┼č paralaktyczny?
Monta┼č paralaktyczny to taki mechanizm zawieszenia tuby optycznej w którym jedna z osi obrotu ma kierunek obrotu zgodny z osi┼ą ziemsk┼ą. W praktyce wygl┼ąda jest wi─Öc to monta┼č o jednej osi charakterystycznie pochylonej w stron─Ö bieguna niebieskiego. Zalet┼ą monta┼ču paralaktycznego jest fakt, ┼če po prawid┼éowym zorientowaniu osi biegunowej ┬ťledzimy obiekty obracaj┼ąc teleskop tylko w jednej osi - kierunki obrotu takiego monta┼ču s┼ą zgodne z kierunkami obrotu obiektów na niebie. Monta┼č paralaktyczny dobrze spisuje si─Ö przy obserwacjach nieba, przy obserwacjach ziemskich jest niepraktyczny.

12. Nic nie widz─Ö w swoim teleskopie.....
Czasem jest kilka prozaicznych przyczyn..
- sprawd┬č czy zmontowa┼ée┬ť zestaw we w┼éa┬ťciwej kolejno┬ťci
- sprawd┬č czy za┼éo┼čy┼ée┬ť okular. Pocz┼ątkuj┼ącym obserwatorom zdarza si─Ö patrze─ç w pusty wyci┼ąg okularowy
- czy na pewno zdj┼ą┼ée┬ť ca┼éy dekiel zas┼éaniaj┼ący wlot do tubusa? Niektóre dekielki sk┼éadaj┼ą si─Ö z cz─Ö┬ťci, mo┼čna np. wyj┼ą─ç cz─Ö┬ť─ç ┬ťrodkow┼ą zamiast ca┼éo┬ťci
- sprawd┬č ustawienie ostro┬ťci. Je┬ťli masz problem z ustawieniem ostro┬ťci spróbuj ustawi─ç ostro┬ť─ç w dzie┼ä na odleg┼éym obiekcie terenowym.
- warto skierowa─ç najpierw teleskop na znany i prosty w obserwacjach obiekt, np na ksi─Ö┼čyc. Teleskop skierowany w przypadkowym kierunku pokazuje zwykle tylko mrowie gwiazd

13. Co to jest filtr ksi─Ö┼čycowy?
Filtr ksi─Ö┼čycowy jest to filtr pozwalaj┼ący na komfortowe obserwacje Ksi─Ö┼čyca. Obserwacje Ksi─Ö┼čyca bez takiego filtra nie s┼ą szkodliwe dla wzroku, osoba obserwuj┼ąca traci jednak adaptacj─Ö wzroku do ciemno┬ťci i po skierowaniu teleskopu w inne miejsce nieba trudno jest dostrzega─ç s┼éabe obiekty.

14. Co to jest teleskopowy filtr polaryzacyjny?
W tym akurat konkretnie przypadku pod nazw┼ą kojarz┼ąc┼ą si─Ö z filtrami fotograficznymi kryje si─Ö co┬ť nieco innego. Mocowany do okularu tzw. filtr polaryzacyjny to w rzeczywisto┬ťci zestaw dwóch filtrów polaryzacyjnych liniowych ustawionych w jednej osi optycznej. Poprzez obrót jednego filtru wzgl─Ödem drugiego mo┼čemy regulowa─ç jasno┬ť─ç dochodz┼ącego do okularu ┬ťwiat┼éa. Jest to bezcenne przy obserwacjach jasnych planet gdzie zbyt du┼ča jaskrawo┬ť─ç obrazu powoduje ┼če nie dostrzegamy subtelnych szczegó┼éów na powierzchni. Filtr polaryzacyjny jest cz─Östo niedocenianym elementem który potrafi zdzia┼éa─ç cuda przy krótkoogniskowych teleskopach newtona i refraktorach.

15. Co to jest aberracja chromatyczna?
Jest to wada systemu optycznego polegaj┼ąca na skupianiu ┬ťwiat┼éa o ró┼čnej d┼éugo┬ťci fali w ró┼čnych punktach osi optycznej. W praktyce wada ta objawia si─Ö kolorowymi obwódkami wokó┼é obserwowanych obiektów i wraz ze wzrostem powi─Ökszenia staje si─Ö coraz bardziej dokuczliwa dla obserwatora. Z aberracj┼ą chromatyczn┼ą walczy si─Ö konstruuj┼ąc wielosoczewkowe uk┼éady optyczne z┼éo┼čone z ro┼čnych gatunków szk┼éa. Inn┼ą metod┼ą jest stosowanie specjalnych filtrów takich jak np. Contrast Booster - filtry takie obcinaj┼ą skrajn┼ą czerwon┼ą oraz fioletow┼ą cze┬ť─ç widma poprawiaj┼ąc ostro┬ť─ç obserwowanego obrazu.

16. Co to jest obiektyw ED?
Jest to obiektyw wieloelementowych(minimum dwusoczewkowy) w którym jedna z soczewek wykonana jest ze szk┼éa niskodyspersyjnego. Szk┼éo stosowane w tego typu soczewkach to zazwyczaj szk┼éo fluorytowe (FPL-51 lub FPL-53). Uk┼éady ED gwarantuj┼ą doskona┼é┼ą jasno┬ť─ç otrzymywanego obrazu, w szczególno┬ťci wykazuj┼ą one zaledwie szcz┼ątkow┼ą aberracj─Ö chromatyczn┼ą. Bardzo dobrze spisuj┼ą si─Ö przy obserwacjach planet, Ksi─Ö┼čyca, przy du┼čych powi─Ökszeniach obrazu jak te┼č w astrofotografii.

17. Dublet czy triplet?
W opisach refraktorów cz─Östo mo┼čna spotka─ç takie okre┬ťlenia jak dublet, triplet a nawet kwadruplet. Te ostatnie ze wzgl─Ödu na ceny s┼ą raczej mniej popularne, z dubletem i tripletem zetkn┼ą─ç mo┼čna si─Ö jednak stosunkowo cz─Östo. Dublet to obiektyw dwusoczewkowy, triplet za┬ť jest obiektywem trójsoczewkowym. Wi─Öksza ilo┬ť─ç soczewek zapewnia lepsze w┼éasno┬ťci optyczne takiego uk┼éadu cho─ç te┼č znacz┼ąco podnosi cen─Ö. W przypadku teleskopów ED mniejszych ni┼č 100mm mo┼čna przyj┼ą─ç ┼če ró┼čnica mi─Ödzy dobrze wykonanym dubletem a tripletem jest zaniedbywalna, przy sprz─Öcie powy┼čej 100mm lepiej zainwestowa─ç jest w uk┼éad trójsoczewkowy.

18. Jak działa system GOTO?
GoTo jest elektronicznym systemem sk┼éadaj┼ącym si─Ö z uk┼éadu steruj┼ącego (pilota, niekiedy komputera) oraz silników zamontowanych na monta┼ču. Zadaniem systemu jest prowadzenie teleskopu za obserwowanym obiektem z uwzgl─Ödnieniem odpowiednich poprawek oraz co bardzo charakterystyczne - odnajdywanie obiektów na niebie na podstawie wspó┼érz─Ödnych zawartych w pami─Öci sterownika. Przed obserwacj┼ą przeprowadza si─Ö procedur─Ö wyrównywania systemu GoTo, inaczej mówi┼ąc wskazuje si─Ö na niebie kilka punktów odniesienia na podstawie których monta┼č wyznacza siatk─Ö wspó┼érz─Ödnych horyzontalnych.

19. Co daje nam nap─Öd w teleskopie?
Nap─Öd pod┼é┼ączony do monta┼ču pozwala na prowadzenie teleskopu za obserwowanym obiektem. Ta┼äsze nap─Ödy tego typu pozwalaj┼ą na utrzymanie obiektu w polu widzenia przez d┼éu┼čszy czas co znacz┼ąco zwi─Öksza komfort obserwacji przy du┼čym powi─Ökszeniu, nap─Ödy lepszej klasy, zw┼éaszcza w po┼é┼ączeniu z systemem go-to s┼ą wystarczaj┼ąco precyzyjne aby stosowa─ç je do astrofotografii.

20. Czy obraz z teleskopu mo┼čna przes┼éa─ç na komputer?
┼╗aden z produkowanych seryjnie teleskopów nie posiada mo┼čliwo┬ťci bezpo┬ťredniego przekazu obrazu na komputer, wbudowana kamera nie by┼éaby bowiem ka┼čdemu potrzebna i podnosi┼éaby znacz┼ąco cen─Ö sprz─Ötu. Nie ma natomiast najmniejszego problemu aby dowolny teleskop wyposa┼čy─ç w dodatkow┼ą kamer─Ö mocowan┼ą w miejsce okularu. Kamery takie ┼é┼ączy si─Ö z komputerem przy u┼čyciu z┼é┼ącz USB lub niekiedy FireWire, pozwalaj┼ą one zwykle na zapis sekwencji wideo, rejestracj─Ö pojedynczych klatek a lepsze modele pozwalaj┼ą te┼č na d┼éugotrwa┼ée na┬ťwietlania z czasem do kilku minut.

21. Co to jest lornetka?
Lornetka jest przyrz┼ądem optycznym zbudowanym z dwóch lunet po┼é┼ączonych równolegle. G┼éówn┼ą funkcja lornetki jest mo┼čliwo┬ť─ç obserwacji odleg┼éych obiektów obojgiem oczu. Konstrukcja optyczna lornetki daje obraz prosty tzn., nie odwrócony do góry nogami. Zalet┼ą lornetki w porównaniu z lunet┼ą o takim samym obiektywie jest wi─Öksza jasno┬ť─ç, rozdzielczo┬ť─ç oraz plastyczno┬ť─ç obrazu.

22. Jakie s┼ą g┼éówne cz─Ö┬ťci sk┼éadowe lornetki?
Lornetka, jako uk┼éad równoleg┼éych lunet sk┼éada si─Ö z dwóch obiektywów (uk┼éad soczewek skierowany w stron─Ö obserwowanego obiektu) oraz dwóch okularów (uk┼éad soczewek doprowadzaj┼ący obraz do oka). Pomi─Ödzy nimi w korpusie lornetki jest uk┼éad pryzmatów zapewniaj┼ący prosty obraz. Prawa i lewa strona lornetki s┼ą po┼é┼ączone. Z regu┼éy w miejscu z┼é┼ączenia obu stron (osi) lornetki znajduje si─Ö mechanizm regulacji ostro┬ťci.

23. Jakie s┼ą rodzaje lornetek?
W zale┼čno┬ťci od budowy wyró┼čniamy dwa najpopularniejsze typy lornetek: porropryzmatyczne i dachowopryzmatyczne. Podstawow┼ą ró┼čnica jest u┼éo┼čenie obiektywów wzgl─Ödem okularów. W lornetkach porro (patrz rys. 1) obiektywy s┼ą rozmieszczone szerzej ni┼č okulary, a w lornetkach dachowych (rys. 2) obiektywy s┼ą ustawione na wprost okularów.

24. Jakie s┼ą podstawowe parametry lornetki?
Podstawowe parametry lornetki to powi─Ökszenie i ┬ťrednica obiektywów (przedstawiane razem) oraz pole widzenia.

25. Jak odczyta─ç powi─Ökszenie i ┬ťrednic─Ö obiektywów lornetki?
Powi─Ökszenie oraz ┬ťrednica obiektywów s┼ą przedstawiane jako dwie liczby oddzielone znakiem „x”, np. 10x50. Pierwsza liczba oznacza powi─Ökszenie, a druga ┬ťrednic─Ö obiektywów (wyra┼čona w milimetrach). Lornetki o zmiennym powi─Ökszeniu zakres powi─Öksze┼ä maj┼ą oddzielony my┬ťlnikiem, np. 8-20.

26. Jak odczyta─ç pole widzenia lornetki?
Pole widzenia lornetki mo┼če by─ç przedstawione dwojako: w stopniach lub w metrach w odniesieniu do danej odleg┼éo┬ťci. Pole widzenia wyra┼čone w stopniach oznacza k┼ąt widzenia, z jakim prowadzimy obserwacje. Pole widzenia wyra┼čone w metrach oznacza d┼éugo┬ť─ç wycinka horyzontu, jaki jeste┬ťmy w stanie zobaczy─ç na danej odleg┼éo┬ťci (najcz─Ö┬ťciej jest to 100 lub 1000 metrów). Cz─Östo na lornetkach produkowanych za granic┼ą pole widzenia jest oznaczane skrótem FOV (z ang. field of view).

27. Jak prawidłowo ustawić obraz w lornetce?
Prawid┼éowe ustawienie lornetki polega na ustawieniu odpowiedniego rozstawu okularów oraz ustawieniu ostro┬ťci.

28. Jak ustawi─ç odpowiedni rozstaw okularów w lornetce?
W celu ustawienia odleg┼éo┬ťci rozstawu okularów uchwy─ç korpus lornetki, a nast─Öpnie dobierz k┼ąt zgi─Öcia, aby uzyska─ç obraz tworz┼ący jedno ko┼éo (k┼ąt ustawienia dla Twoich oczu odczytaj na skali umieszczonej na osi lornetki i ew. zanotuj do pó┬čniejszego wykorzystania).

29. Jak prawid┼éowo ustawi─ç ostro┬ť─ç obrazu?
Je┬ťli Twoja lornetka jest wyposa┼čona w centraln┼ą regulacj┼ą ostro┬ťci zamknij prawe oko i patrz┼ąc przez lewy okular ustaw ostro┬ť─ç wykorzystuj┼ąc centralne pokr─Öt┼éo regulacji ostro┬ťci. Otwórz prawe oko i zamknij lewe. Wykorzystuj┼ąc regulacj─Ö ostro┬ťci znajduj┼ąc┼ą si─Ö na prawym okularze, ustaw ostry obraz (warto┬ť─ç ustawienia dla Twoich oczu odczytaj na skali umieszczonej na okularze lornetki i ew. zanotuj do pó┬čniejszego wykorzystania). Ostro┬ť─ç na obu okularach jest teraz ustawiona wzgl─Ödem siebie, dzi─Öki czemu dalsze korekcje ostro┬ťci przy obserwacjach mo┼čna prowadzi─ç wykorzystuj┼ąc tylko centralne pokr─Öt┼éo regulacji ostro┬ťci lornetki.

W przypadku lornetek z indywidualn┼ą regulacj┼ą ostro┬ťci zamknij jedno oko i wykorzystuj┼ąc pokr─Öt┼éo ostro┬ťci na okularze, przez który spogl┼ądasz ustaw ostry obraz. Nast─Öpnie w analogiczny sposób ustaw ostro┬ť─ç dla drugiego oka. Zmieniaj┼ąc dystans obserwowanego obiektu nale┼čy ponownie ustawi─ç ostro┬ť─ç dla obu torów optycznych wed┼éug punktów 1 i 2.

30. Czy przez lornetk─Ö mo┼če komfortowo prowadzi─ç obserwacje osoba nosz┼ąca okulary?
Wi─Ökszo┬ť─ç lornetek posiada regulowane lub sk┼éadane muszle oczne okularów przystosowane do obserwacji przez osoby nosz┼ące okulary. Je┬ťli Twoja lornetka posiada gumowe os┼éonki z┼éó┼č je zaginaj┼ąc w dó┼é, uzyskuj┼ąc w ten sposób pe┼éne pole widzenia. Je┬ťli Twoja lornetka posiada wykr─Öcane os┼éonki muszli ocznych okularów (Twist-up Eyecups) z┼éó┼č obrotowe os┼éonki przekr─Öcaj┼ąc je w prawo, uzyskuj┼ąc w ten sposób pe┼éne pole widzenia.

31. Co oznacza, ┼če lornetka jest wodoszczelna?
Je┼čeli Twoja lornetka jest wodoszczelna oznacza to, ┼če jest ona wype┼éniona azotem i uszczelniona przeciwko dostawaniu si─Ö do ┬ťrodka pary wodnej i innych zanieczyszcze┼ä. Jednak pami─Ötaj, ┼če mo┼če ona przebywa─ç w wodzie max. 15 min. na g┼é─Öboko┬ťci 1m.

32. Co oznacza, ┼če lornetka jest mg┼éoodporna?
Mg┼éoodporno┬ť─ç jest funkcj┼ą podobn┼ą do wodoszczelno┬ťci. Oznacza to, ┼če lornetka jest wype┼éniona azotem i uszczelniona przeciwko dostawaniu si─Ö do ┬ťrodka pary wodnej z powietrza o du┼čej wilgotno┬ťci, jak i innych zanieczyszcze┼ä. Mg┼éoodporno┬ť─ç nie oznacza w┼éa┬ťciwo┬ťci lornetki polegaj┼ącej na rozpraszaniu lub patrzeniu poprzez mg┼é─Ö tak, jak przy przejrzystym powietrzu.

33. Dlaczego warto kupi─ç lornetk─Ö wype┼énion┼ą azotem?
Wype┼énienie lornetki azotem gwarantuje, ┼če nie zaparuje ona od wewn┼ątrz podczas trudnych warunków atmosferycznych (du┼ča wilgotno┬ť─ç powietrza, mg┼éa, deszcz, ┬ťnieg) oraz przy gwa┼étownych zmianach temperatury (wyj┬ťcie z ciep┼éego pomieszczenia, wn─Ötrza samochodu na mróz). Azot zwi─Öksza niezawodno┬ť─ç i zwi─Öksza prawdopodobie┼ästwo, ┼če sprz─Öt nie zawiedzie Ci─Ö, gdy akurat najbardziej b─Ödziesz go potrzebowa─ç.

34. Czy lornetk─Ö mo┼čna umocowa─ç na statywie?
Wi─Ökszo┬ť─ç lornetek posiada zaczep umo┼čliwiaj┼ący zamocowanie lornetki na statywie. Zaczep ten w postaci gwintowanego gniazda znajduje si─Ö z przodu lornetki pod specjaln┼ą zakrywk┼ą. Chc┼ąc zamontowa─ç lornetk─Ö na statywie, nale┼čy zdj┼ą─ç/odkr─Öci─ç zakrywk─Ö gniazda i wkr─Öci─ç w ni┼ą adapter statywowy. Drugi koniec adaptera statywowego przykr─Öcamy do statywu, np. fotograficznego. Zamocowanie lornetki na statywie zwi─Öksza komfort obserwacji, zw┼éaszcza przy du┼čych powi─Ökszeniach.

35. Jak wyczy┬ťci─ç lornetk─Ö?
Chc┼ąc wyczy┬ťci─ç soczewki u┼čywaj zawsze za┼é┼ączonej do lornetki specjalnej szmatki lub ewentualnie innej, wykonanej z delikatnej tkaniny. Chc┼ąc usun┼ą─ç mocniejsze zabrudzenia nawil┼č szmatk─Ö jedn┼ą lub dwoma kroplami alkoholu izopropylowego. Nigdy nie próbuj czy┬ťci─ç wn─Ötrza lornetki, a tak┼če nie rozk┼éadaj jej na cz─Ö┬ťci.
W przypadku zabrudzenia korpusu najbezpieczniej wyczy┬ťci─ç go w zale┼čno┬ťci od potrzeb such┼ą lub wilgotn┼ą szmatk┼ą, a w przypadku silnych zabrudze┼ä mo┼čna wspomóc si─Ö ┬ťrodkiem (np. detergentem) odpowiednim do rodzaju materia┼éu u┼čytego do wyko┼äczenia lornetki (guma, plastik, skóra).


Innowacyjna gospodarka

Paczkomaty InPost

Stopka

Oferta zawarta na stronie nie jest ofert╣ w rozumieniu K.C.

Copyright ę 2002-2020 Delta Optical
0