rejestracja logowanie
Delta Optical
Podział
Zapraszamy do kontaktu na infolini─Ö: (25) 786-05-20
Podział

FAQ - Bli┼čej ┼čycia

 

1. Co to jest mikroskop?
Mikroskop (gr. mikros - "ma┼éy" skopeo - "patrz─Ö, obserwuj─Ö") jest przyrz┼ądem optycznym pozwalaj┼ącym na obserwacj─Ö obiektów o niewielkich rozmiarach, najcz─Ö┬ťciej niewidocznych go┼éym okiem.

2. Czy osoba nosz┼ąca okulary mo┼če komfortowo prowadzi─ç obserwacje przez mikroskop?
Ka┼čdy mikroskop jest wyposa┼čony w okulary dioptryjne. Dzi─Öki temu mo┼čna dopasowa─ç okulary mikroskopu do wady wzroku ka┼čdego oka obserwatora. Je┼čeli mikroskop posiada g┼éowic─Ö binokularow┼ą z jednym okularem dioptryjnym wtedy post─Öpujemy w nast─Öpuj┼ący sposób:
- ustawiamy ostry obraz patrz┼ąc przez okular bez regulacji dioptryjnej
- patrz┼ąc przez okular dioptryjny mikroskopu ustawiamy ostry obraz kr─Öc┼ąc pier┬ťcieniem dioptryjnym okularu.
Natomiast w sytuacji, gdy kilka osób korzysta z tego samego mikroskopu, mo┼čemy prowadzi─ç obserwacj─Ö nie zdejmuj┼ąc okularów korekcyjnych. Aby u┼éatwi─ç obserwacj─Ö nale┼čy zdj┼ą─ç muszle oczne (je┬ťli mikroskop je posiada).

3. Co to jest preparat mikroskopowy? Czy mo┼čna go samemu przygotowa─ç?
Biologiczny preparat mikroskopowy to ma┼éy organizm lub jego cz─Ö┬ť─ç umieszczona w odpowiednim ┬ťrodowisku (np. w kropli wody) mi─Ödzy szkie┼ékiem przedmiotowym i nakrywkowym.
Firma Delta Optical oferuje gotowe barwione preparaty zawieraj┼ące tkanki ro┬ťlinne i zwierz─Öce.
Preparaty mikroskopowe mo┼čna równie┼č przygotowywa─ç samemu. W tym celu nale┼čy zaopatrzy─ç si─Ö w szkie┼éka podstawkowe i nakrywkowe, pomi─Ödzy którymi w kropli wody (pomocna b─Ödzie pipeta) umieszcza si─Ö obserwowany obiekt np. komórki ro┬ťlinne, grzyby, pierwotniaki itp. Mo┼čemy równie┼č wyhodowa─ç pantofelka lub ogl┼ąda─ç li┬ť─ç cebuli. Najcz─Ö┬ťciej wykonujemy cienkie skrawki komórek ro┬ťlinnych przy pomocy ┼čyletki, skalpela lub specjalnych mikrotomów. Aby uzyska─ç jak najcie┼äsze skrawki preparatu czynno┬ťci te bardzo cz─Östo wykonuje si─Ö pod mikroskopem stereoskopowym. Do tego celu najlepiej nadaje si─Ö mikroskop stereoskopowy Delta Optical  SZ-430 lub SZ-450, który ma g┼éowic─Ö stereoskopow┼ą na d┼éugim wysuwanym ramieniu a tak┼če posiada mo┼čliwo┬ť─ç p┼éynnej zmiany powi─Ökszenia.

4. Jak dba─ç o mikroskop?
Je┬ťli chcesz, aby Twój mikroskop d┼éugo i bezawaryjnie Ci s┼éu┼čy┼é przede wszystkim chro┼ä go przed kurzem, zabrudzeniami i nadmiern┼ą wilgoci┼ą. Zawsze po zako┼äczeniu obserwacji schowaj go do futera┼éu lub za┼éó┼č pokrowiec.
Jako┬ť─ç otrzymywanego obrazu mikroskopowego zale┼čy równie┼č od czysto┬ťci elementów optycznych mikroskopu. Dlatego okresowo nale┼čy sprawdza─ç czysto┬ť─ç takich zewn─Ötrznych elementów jak optyka o┬ťwietlacza, kondensora, obiektywy i okulary.
Je┼čeli na obrazie mikroskopowym widzimy zb─Ödne plamy mo┼čemy próbowa─ç okre┬ťli─ç umiejscowienie brudu poprzez obracanie elementów np. obiektywu, okularu lub przesun┼ą─ç preparat. Czasami z┼éej jako┬ťci s┼ą szkie┼éka nakrywkowe lub przedmiotowe. Je┼čeli nadal widzimy plamy prosimy spróbowa─ç kilka razy mrugn┼ą─ç powiek┼ą. Je┼čeli plamy si─Ö przesun┼ą lub znikn┼ą mo┼če to wynika─ç z zabrudzenia oka obserwatora.. Nale┼čy wtedy po prostu przemy─ç oko.
Zanieczyszczenia na elementach optycznych, takie jak odciski palców i olej, mo┼česz delikatnie wytrze─ç mi─Ökk┼ą szmatk┼ą lub papierow┼ą chusteczk┼ą lekko nas┼ączon┼ą alkoholem izopropylowym lub czystym spirytusem (spirytus rektyfikowany) lub ksylenem (zwró─ç uwag─Ö na to, i┼č alkohol izopropylowy, spirytus i ksylen s┼ą ┼éatwopalne, wi─Öc nie u┼čywaj ich w pobli┼ču p┼éomienia a najlepiej w pomieszczeniu z dobra wentylacj┼ą). Do czyszczenia optyki mo┼čna u┼čy─ç te┼č waty nakr─Öconej na patyczek. Lekko zwil┼čamy watk─Ö spirytusem i nast─Öpnie rozpoczynamy czyszczenie od ┬ťrodka elementu optycznego, delikatnie naciskaj┼ąc ruchami okr─Ö┼čnymi od ┬ťrodka do brzegu elementu optycznego. Jako┬ť─ç oczyszczonej powierzchni oceniamy patrz┼ąc na ni┼ą uko┬ťnie pod lamp┼ą halogenow┼ą.
Py┼éki lub kurz z elementów optycznych mo┼čemy zdmuchn┼ą─ç przy pomocy gruszki lub usun┼ą─ç delikatnie przy pomocy mi─Ökkiego p─Ödzelka (np. z w┼éosia bobrowego).
Uwaga: W ofercie firmy Delta Optical znajduj┼ą si─Ö równie┼č zestawy do czyszczenia optyki.
Nie u┼čywaj rozpuszczalników organicznych do wytarcia elementów innych ni┼č szklanych. Je┼čeli musisz je wyczy┬ťci─ç u┼čyj delikatnych ┬ťrodków czyszcz┼ących.

5. Głowica binokularowa typu Siedentopfa
G┼éowica binokularowa, w której odleg┼éo┬ť─ç mi─Ödzy osiami okularów (dopasowanie rozstawu okularów do rozstawu ┬črenic obserwatora) ustawia si─Ö poprzez k┼ątowe rozchylenie okularów tak jak robi si─Ö to w lornetkach.

6. Jakie s┼ą rodzaje mikroskopów?
W zale┼čno┬ťci od zastosowania wyró┼čniamy dwa najpopularniejsze typy mikroskopów: biologiczne i stereoskopowe. Podstawow┼ą ró┼čnic┼ą jest konstrukcja mikroskopu oraz zakres stosowanych powi─Öksze┼ä.
W przypadku mikroskopów biologicznych obserwacje najcz─Ö┬ťciej s┼ą prowadzone w ┬ťwietle przechodz┼ącym. Preparat umieszczany jest na szkie┼éku przedmiotowym i przykryty szkie┼ékiem nakrywkowym.
Obraz preparatu jest płaski.
Zastosowanie: biologia, medycyna, zoologia, mineralogia (np. polaryskopy czyli mikroskopy polaryzacyjne), przemys┼é metalowy (do obserwacji zg┼éadów s┼ą stosowane specjalne mikroskopy metalograficzne - odbiciowe).
Najcz─Ö┬ťciej stosowane powi─Ökszenia – 40x-1600x.
W przypadku mikroskopów stereoskopowych obserwacje s┼ą g┼éównie prowadzone w ┬ťwietle odbitym (o┬ťwietlenie obiektu z góry) przy u┼čyciu wzgl─Ödnie ma┼éych powi─Öksze┼ä (od kilku do stu kilkudziesi─Öciu razy, w zale┼čno┬ťci od modelu). Obraz obiektu widzimy stereoskopowo (trójwymiarowo) – potrafimy okre┬ťli─ç g┼é─Öbi─Ö (ka┼čde z oczu widzi obiekt pod innym k┼ątem).
Zastosowanie: mikroelektronika, przemysł precyzyjny, botanika, zoologia, archeologia, paleontologia, preparatyka mikroskopowa, geologia i wiele innych

7. Jaki mikroskop wybra─ç?
Najpierw nale┼čy sobie odpowiedzie─ç do czego ma mi s┼éu┼čy─ç mikroskop. Jakie preparaty chc─Ö ogl┼ąda─ç, jaka jest ich wielko┬ť─ç.
Wtedy wybieram pomi─Ödzy mikroskopem biologicznym i stereoskopowym.
Jakie metody ogl┼ądania chc─Ö stosowa─ç - jasne pole (najcz─Ö┬ťciej), ciemne pole, kontrast fazowy, polaryzacja, fluorescencja. Je┼čeli teraz b─Öd─Ö stosowa─ç jasne pole a w przysz┼éo┬ťci równie┼č inne techniki, wtedy nale┼čy kupi─ç mikroskop, który ma mo┼čliwo┬ť─ç rozbudowy o modu┼éy, które umo┼čliwi┼ą mi ich zastosowanie. W tym przypadku nale┼čy równie┼č sprawdzi─ç czy jest mo┼čliwo┬ť─ç dokupienia obiektywów o lepszej korekcji aberracji. Im lepsza korekcja tym obiektyw dro┼čszy. Je┼čeli chc─Ö prowadzi─ç dokumentacj─Ö oraz pomiary preparatów wtedy nale┼čy wybra─ç w┼éa┬ťciw┼ą kamer─Ö i odpowiedni program.

8. Jaki mikroskop wybra─ç dla dziecka?
Oczywi┬ťcie zale┼čy od tego czy dziecko wie na czym polega praca na mikroskopie ( i nie ma tu znaczenia wiek dziecka!) i czego mo┼če oczekiwa─ç. Im m┼éodsze dziecko tym wi─Öcej czasu rodzic powinien po┬ťwi─Öci─ç czasu na wspólne przygotowanie próbek, ogl┼ądanie próbek, rysowanie czy zapisywanie obrazów fotograficznych na komputerze. Mikroskop jest wspania┼éym urz┼ądzeniem optycznym, które pozwala na rozwój intelektualny dziecka, rozwija spostrzegawczo┬ť─ç, pami─Ö─ç, umiej─Ötno┬ť─ç logicznego my┬ťlenia, umiej─Ötno┬ť─ç wypowiadania si─Ö i opisywania ogl┼ądanych preparatów. Dziecko starsze mo┼če wyszukiwa─ç w internecie informacji na temat tego co widzi w mikroskopie i konsultowa─ç na specjalistycznych forach internetowych oraz umieszcza─ç tam zdj─Öcia preparatów.
Równie┼č w sieci mo┼čna wyszukiwa─ç opisów przygotowania próbek.
Mikroskop biologiczny pozwala na obserwacj─Ö niektórych bakterii, komórek ro┬ťlinnych, organizmów ┼čyj┼ących w wodzie i wiele innych obiektów.
Mikroskop stereoskopowy pozwala z kolei na obserwacj─Ö trójwymiarow┼ą obiektów takich jak owady, ro┬ťliny, okazy mineralogiczne. Przy pomocy kamery mikroskopowej mo┼čna rejestrowa─ç na komputerze filmy dokumentalne pokazuj┼ące ┼čycie ma┼éych owadów np. mrówek.
Je┼čeli dziecko korzysta ju┼č z komputera a nie jeste┬ťmy pewni czy mikroskop nie jest chwilowym zainteresowaniem to proponujemy zastanowi─ç si─Ö nad kupnem niewielkiego mikroskopu cyfrowego USB, który pod┼é┼ączamy do komputera stacjonarnego lub laptopa. Uzyskiwane powi─Ökszenia optyczne 20x i 200x oraz jako┬ť─ç kamery o rozdzielczo┬ťci 1,3Mpikseli i mo┼čliwo┬ť─ç rejestracji dokumentacji fotograficznej i filmowej na komputerze daje bardzo du┼čo zadowolenia i mo┼čliwo┬ťci poznawania wspania┼éego mikro┬ťwiata. Wystarczy przynie┬ť─ç ze spaceru do domu kawa┼éek mchu czy ga┼é┼ązki aby sp─Ödzi─ç z tym mikroskopem kilka godzin. Zapraszamy do obejrzenia zdj─Ö─ç zamieszczonych na naszej stronie i uzyskanych przy pomocy tego mikroskopu. Przy pomocy tego mikroskopu jak i stereoskopowego mo┼čemy uzyska─ç zdj─Öcia anaglifowe do obserwacji przez okulary czerwono-niebieskie – obraz widzimy stereoskopowo.
Je┼čeli dziecko ju┼č wie czego chce, wtedy proponujemy wybra─ç w zale┼čno┬ťci od mo┼čliwo┬ťci finansowych jeden z oferowanych przez nasz┼ą firm─Ö modeli mikroskopu.

9. Chc─Ö ogl┼ąda─ç bakterie, jaki mikroskop wybra─ç?
Bakterie ( ┼éac. Bacteriae, od gr. bakterion - "pa┼éeczka") maj┼ą najcz─Ö┬ťciej kszta┼ét kulisty, w formie pa┼éeczki lub skr─Öconej nitki (kr─Ötki). Ich wielko┬ť─ç to oko┼éo 0,5µm-5µm.
Największa bakteria Thiomargarita namibiensis ma długosć do 1mm.
Do ogl┼ądania bakterii najlepiej nadaj┼ą si─Ö mikroskopy o powi─Ökszeniu 1000x (z obiektywem immersyjnym o powi─Ökszeniu 100x) i wi─Öcej.

10. Chc─Ö ogl┼ąda─ç wirusy, jaki mikroskop wybra─ç?
Ze wzgl─Ödu na wielko┬ť─ç wirusów (rozmiary 20nm-300nm; ┼éac. virus - trucizna, jad) nie zobaczymy ich pod mikroskopem optycznym.
Do tego celu nadaje si─Ö tylko mikroskop elektronowy.
Pod mikroskopem optycznym mo┼čemy jedynie ogl┼ąda─ç efekty dzia┼éania wirusów.

11. Jakie s┼ą podstawowe modu┼éy mikroskopu?
Mikroskop sk┼éada si─Ö z nast─Öpuj┼ących elementów:
Podstawa z wbudowanym o┬ťwietlaczem, statyw z wbudowanym modu┼éem regulacji ruchu mikro i makro stolika przedmiotowego, stolik przedmiotowy, modu┼é kondensora z przys┼éon┼ą aperturow┼ą, g┼éowica rewolwerowa (3,4,5 gniazdowa) z obiektywami (obiektywy o standardowych powi─Ökszeniach 4x, 10x, 40x oraz 100x), nasadka okularowa - monokularowa z jednym okularem, binokularowa z dwoma okularami, trinokularowa z dwoma okularami oraz wyj┬ťciem do mocowania przy pomocy pier┬ťcieni po┬ťrednich specjalnej kamery mikroskopowej lub aparatu fotograficznego. Kamer─Ö mikroskopow┼ą mo┼čna równie┼č umieszcza─ç w tubusie okularu po uprzednim jego wyj─Öciu.

12. Jakie s┼ą podstawowe parametry mikroskopów?
Podstawowym parametrem mikroskopów jest zakres uzyskiwanych u┼čytecznych powi─Öksze┼ä, rodzaj obiektywów (achromaty, apochromaty, planachromaty, planapochromaty), pole widzenia okularów (w biologicznych standardowo – 18mm), zakres ruchu stolika krzy┼čowego, podzia┼éka pokr─Öt┼éa ruchu drobnego.

13. Jak ustali─ç powi─Ökszenie mikroskopu?
Powi─Ökszenie mikroskopu jest iloczynem powi─Ökszenia obiektywu oraz okularu u┼čytego do obserwacji. Je┬ťli prowadzimy obserwacje przy u┼čyciu obiektywu o powi─Ökszeniu 4x oraz okulary o powi─Ökszeniu 10x ca┼ékowite powi─Ökszenie wynosi 4x10=40x. Niektóre mikroskopy maj┼ą uk┼éady powi─Ökszaj┼ące w nasadce binokularowej.

14. Jak prawidłowo ustawić obraz w mikroskopie?
Je┼čeli prowadzimy obserwacje przez g┼éowic─Ö binokularow┼ą (dwa okulary), to nale┼čy dopasowa─ç rozstaw okularów do rozstawu ┬črenic obserwatora. Widzimy wtedy jeden obraz.

15. Jak ustawi─ç odpowiedni rozstaw okularów w mikroskopie?
W celu ustawienia odpowiedniego rozstawu okularów uchwy─ç prawy i lewy tubus okularowy, a nast─Öpnie rozsuwaj je jednocze┬ťnie obserwuj┼ąc obraz w okularach. Ustawienie jest dobrane wtedy, gdy widzimy jeden obraz ko┼éowy.

16. Jak prawid┼éowo o┬ťwietli─ç preparat?
W celu o┬ťwietlenia preparatu mo┼čna wykorzysta─ç ┬ťwiat┼éo naturalne lub sztuczne. O┬ťwietlenie ┬ťwiat┼éem naturalnym jest mo┼čliwe tylko w przypadku, gdy jest jego wystarczaj┼ąca ilo┬ť─ç oraz mikroskop jest wyposa┼čony w specjalne lusterko pozwalaj┼ące na skierowanie strumienia ┬ťwiat┼éa na przys┼éon─Ö aperturow┼ą, która znajduje si─Ö pod stolikiem przedmiotowym.
O┬ťwietlenie sztuczne wykorzystujemy, gdy nie ma wystarczaj┼ącej ilo┬ťci ┬ťwiat┼éa naturalnego.
O┬ťwietlacz halogenowy lub o┬ťwietlacz z diod┼ą LED (starsze mikroskopy mia┼éy tradycyjn┼ą ┼čarówk─Ö) najcz─Ö┬ťciej wbudowany jest w podstaw─Ö lub statyw mikroskopu.
Mamy dwa systemy o┬ťwietlenia:
‘System krytyczny’
┬Ćród┼éo ┬ťwiat┼éa jest odwzorowane przez kondensor w p┼éaszczy┬čnie przedmiotowej obiektywu.
Aby preparat mikroskopowy by┼é jednakowo o┬ťwietlony ┬čród┼éo ┬ťwiat┼éa musi by─ç rozci┼ąg┼ée i jednorodne.
‘System Koehlera’ (o┬ťwietlenie wg zasady Koehlera)
Kolektor odwzorowuje ┬čród┼éo ┬ťwiat┼éa w p┼éaszczy┬čnie przys┼éony aperturowej (irysowej) kondensora, znajduj┼ącej si─Ö w ognisku przedmiotowym kondensora. Na p┼éaszczyzn─Ö przedmiotow┼ą (umiejscowienie preparatu mikroskopowego) obiektywu rzutuje si─Ö tylko obraz przys┼éony polowej. Otrzymujemy wi┼ązk─Ö ┬ťwiat┼éa padaj┼ąca prostopadle do powierzchni preparatu.
┬îwiat┼éo rozproszone eliminuje si─Ö poprzez ustawienie ┬ťrednicy przys┼éony polowej tak by nie by┼éa wi─Öksza od pola widzenia mikroskopu.

17. Jak prawid┼éowo ustawi─ç ostro┬ť─ç obrazu?
Wi─Ökszo┬ť─ç mikroskopów posiada dwustopniowy sposób ustawiania ostro┬ťci.
Podstawowa regulacja jest przeprowadzana za po┬ťrednictwem ┬ťruby makrometrycznej (pokr─Öt┼éo ruchu zgrubnego) natomiast ┬ťruba mikrometryczna s┼éu┼čy do precyzyjnego ustawienia ostrego obrazu, zw┼éaszcza przy obserwacji pod du┼čym powi─Ökszeniem obiektywu.
Zaczynaj┼ąc obserwacj─Ö mikroskopow┼ą nale┼čy rozpocz┼ą─ç ustawianie ostro┬ťci od najmniejszego powi─Ökszenia obiektywu 4x. Po uzyskaniu ostrego obrazu mo┼čemy przekr─Öci─ç g┼éowic─Ö rewolwerow┼ą z obiektywami na pozycj─Ö z obiektywem o wi─Ökszym powi─Ökszeniu. W przypadku obserwacji pod obiektywem o powi─Ökszeniu 100x nale┼čy pami─Öta─ç o zastosowaniu olejku immersyjnego pomi─Ödzy soczewk┼ą czo┼éow┼ą obiektywu a szkie┼ékiem nakrywkowym preparatu. Po zako┼äczeniu obserwacji nale┼čy wyczy┬ťci─ç obiektyw aby olejek immersyjny nie pozostawa┼é na obiektywie. Gdy po obserwacji pod powi─Ökszeniem 100x chcemy powróci─ç do obserwacji preparatu pod obiektywem o powi─Ökszeniu 40x nale┼čy zmieni─ç preparat lub wytrze─ç szkie┼éko nakrywkowe z olejku immersyjnego.


Innowacyjna gospodarka

Paczkomaty InPost

Stopka

Oferta zawarta na stronie nie jest ofert╣ w rozumieniu K.C.

Copyright ę 2002-2020 Delta Optical
0